SAULĖ IR ETERINIAI ALIEJAI - FOTOTOXIC

person Autorius: ŽALIBURTAI.LT list Paskelbta: Aromaterapija Data: comment Komentaras: 0 favorite Paspaudimai: 772

Šiandien ruošiausi rašyti kitą įrašą, apie aromaterapiją kūdikiams ir vaikams, bet po įrašo apie saldžiųjų apelsinų eterinį aliejų sulaukiau daugybės klausimų ...

Šiandien ruošiausi rašyti kitą įrašą, apie aromaterapiją kūdikiams ir vaikams, bet po įrašo apie saldžiųjų apelsinų eterinį aliejų sulaukiau daugybės klausimų apie fototoksiškumą. Taigi, aktualus įrašas, nes saulutė vis daugiau mus džiugina.
Žmonės labai dažnai visus citrusinius aliejus priskiria fototoksiškiems ir tiesiog vasarą jų nenaudoja. Na, atsarga gėdos nedaro, bet tikrai nėra tokios būtinybės. Yra kur kas naudingiau žinoti ir naudoti tuos, kuriuos galima. O bet tačiau - yra ne vienas NE CITRUSINIS eterinis aliejus, kuris yra fototoksiškas. Taigi, jei vadovausitės taisykle jokių citrusų, nebūtinai išvengsite bėdos.
Kas tas fototoksiškumas?
Fototoksiškumas yra apibrėžiamas kaip jautrumas saulei dėl tam tikrų medžiagų, kurios yra tam tikrame eteriniame aliejuje ir panaudojus tą aliejų tiesiai ant odos oda tampa jautri ne tik saulei, bet ir bet kokiems UV spinduliams (pvz soliariumui). Kas reiškia - toje vietoje nudegsite žymiai smarkiau, oda gali būti pažeista ne tik paviršiuje, bet ir gilesniuose sluoksniuose ir gali net atsirasti ilgai neišnykstančios dėmės.
Patys aliejai nesudirgina odos, bet kai jie yra tepami ant odos ir ji gauna UV spindulių - gali atsirasti jautrumas saulės spinduliams. Jeigu fototoksiškas eterinis aliejus yra naudojamas aromaterapinio masažo metu, saulėje degintis negalima mažiausiai 12 valandų po masažo.
Fototoksiškumą sukelia medžiaga bergaptenas arba 5 methoxypsolaren (5 MOP).
Tikrai, pagrindiniai bergapteno "savininkai" yra citrusinių vaisių eteriniai aliejai išgauti mechaniniu būdu be distiliavimo garais. Bet pvz. citrinų eterinis aliejus tiek išgautas machaniniu būdų, tiek garais yra fototoksiškas.
Aliejai, kuriuose yra mažiau nei 0.000075% bergapteno nėra laikomi fototoksiškais. Kaip pvz. saldžiųjų apelsinų eterinis aliejus (Citrus Sinensis) išgautas mechaniniu būdu nėra laikomas fotoksišku, nes jame yra tik 0.00005% bergapteno.
Tokie eteriniai aliejai kaip bergamotės, laimo ar karčiavaisio apelsino yra LABAI fototoksiški. Ypač jeigu sugalvosite naudoti gryną (žr. saugumo taisyklės aromaterapijai), tačiau jeigų jų naudoti labai nedaug ir skiesti baziniame aliejuje, kuris turi aukštą SPF (pvz. aviečių sėklų aliejų) - jų fototoksiškumas smarkiai sumažėja.
Jokiais būdais nesugalvokite aukščiau išvardintų aliejų dėti į įdegio losijonus, nes jie tikrai nepadės greičiau įdegti saulėje, o tik sukels odos jautrumą, kas gali baigtis smarkiu nudegimu ir odos pažeidimu.
Taigi, sąrašas citrusinių eterinių aliejų, kurie NĖRA laikomi fototoksiški:

 • saldžiųjų apelsinų eterinis aliejus (Citrus Sinensis) išgautas mechaniniu būdu. Tačiau tas pats aliejus išgautas distiliacijos būdų YRA fototoksiškas. Taip pat nesumaišykite su karčiavaisio apelsino eteriniu aliejumi (Citrus aurantium var. amara) - jau minėjau, kad šis aliejus nesvarbu kokiu būdu išgautas yra labai fototoksiškas.
 • greipfrutų eterinis aliejus (Citrus Paradisi) - dėl maž bergapteno kiekio nėra priskiriamas prie fototoksiškų, tačiau gryną ant odos geriau nenaudoti. Geriau skieskite mišiniuose;
 • laimų eterinis aliejus (Citrus Aurantifolia) išgautas distiliuojant garais. Mechaniniu būdų išgautas šis eterinis aliejus yra fototoksiškas.
 • mandarinų eterinis aliejus (Citrus Reticulata).


Taip pat pradžioje minėjau, kad ne tik citrusai yra fototoksiški, taigi sąrašas visų fototoksiškų eterinių aliejų:

 • citrinos eterinis aliejus (Citrus Limon);
 • bergamotės eterinis aliejus (Citrus Bergamia);
 • karčiavaisio aplesino eterinis aliejus (Citrus aurantium var. amara);
 • laimų eterinis aliejus (Citrus Aurantifolia) išgautas mechaniniu būdu;
 • saldžiųjų apelsinų eterinis aliejus (Citrus Sinensis)  išgautas distiliuojant garais;
 • šventagaršvių eterinis aliejus (Angelica Archangelica);
 • kmynų eterinis aliejus (Carum Carvi);
 • krapų eterinis aliejus (Anethum Graceolens);
 • kininių cinamonų eterinis aliejus (Cinnamomum cassia);
 • kuminų eterinis aliejus (Cuminum cyminum);
 • imbiero eterinis aliejus (Zingiber officinale);
 • verbenų eterinis aliejus (Aloysia triphylla);
 • gelsvių šaknų eterinis aliejus (Levisticum officinale);
 • melisų eterinis aliejus (Melissa officinalis).


Atsargiai rinkitės eterinius aliejus ir tikiu, kad jums nenutiks taip, kaip nuotraukoje įrašo pradžioje. O apie receptus mėgaujantis saulės voniomis parašysiu prie receptų :)

Rūta

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis

Naujos Paskyros Sukūrimas

close Prekių Krepšelis